فاز تاکتیکال در برنامه ریزی بازاریابی

نویسنده : admin تاریخ انتشار : 1398/05/15 تعداد بازدید : 1551

فاز تاکتیکال در برنامه ریزی بازاریابی

بعد از تکمیل فرایند STP، دید کاملی از ماهیت هدف، ویژگی های رقیب و موقعیت خود در بازار داریم. 4 اصل زیر برای اجرای برنامه ی تاکتیکال در نظر گرفته می شود. (چهار P)

  • محصول

محصول می­تواند یک کالا و یا ارائه­ ی خدمات خاصی باشد. همزمان با تولید محصول باید فاکتورهای مختلفی مثل اسم، بسته­ بندی، موارد استفاده و ایمنی هنگام استفاده را در نظر گرفت. همچنین باید چگونگی معرفی محصول به یک بازار مشخص نیز بررسی شود. باید مشخص شود که محصول دقیقا نیازهای چه گروهی از مصرف ­کننده­ ها (مثلا اساتید، خانه­ دارها صاحبان مشاغل، دانش ­آموزها و ...) را برطرف خواهد کرد.

 

  • قیمت

قیمت محصول باید به درستی تعیین شود. اگر قیمت بالا باشد بخش زیادی از خریداران بالقوه را از دست خواهیم داد. و اگر بیش­ از حد کم باشد، در سوددهی دچار مشکل خواهیم شد. ضمن اینکه باید برای تعیین قیمت فاکتور رقابت را هم در نظر گرفت. بعضی از مدل­های قیمت­ گذاری رایج، مجموع قیمت تمام شده و سود را در­نظر می­گیرند، که در آن درصد مشخصی از هزینه­ ی تولید محصول به آن اضافه می­شود. در روش بعد قیمت براساس ارزش محصول که توسط مصرف­ کننده­ ها تعیین می­شود مشخص می­شود. روش دوم معمولا برای کالاهای لوکس گران­قیمت مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

  • جایگاه

جایگاه به معنی کانال­های توزیع محصول است.، یعنی محیط ­هایی که محصول در آن­ها به بازار عرضه می­شود. به­ عنوان مثال محل فروش کالا در سایت­های اینترنتی، اینترنت است و محصول مستقیما برای مشتری ارسال می­شود. در کسب­ و­کارهایی مثل تولید مواد غذایی، محل فروش، فروشگاه­ های عمده فروشی است و بعد از آن­ عرضه به فروشگاه ­های خرده فروشی است.

 

  • ترویج و توسعه

ترویج و توسعه­ ی محصول به­ معنی افزایش آگاهی برای شناخته شدن توسط مشتری­ های بالقوه است. بازاریابی شناخته­ شده­ ترین روش توسعه است، استفاده از رسانه­ هایی مثل رادیو، تلوزیون، روزنامه و  مجلات، وبسایت­ ها نیز به ­عنوان واسطه­ های بازاریابی شناخته می­شوند. دلایل توسعه و ترویج می­تواند معرفی به یک بازار جدید، بهبود نام یا تصویر برند و یا معرفی یک محصول جدید باشد. ترویج مناسب محصول می­تواند نیاز جدیدی را در مصرف ­کننده ایجاد کند که منجر­به فروش بیشتر می­شود.

در مقالات آینده به بسط موضوعات بیان شده خواهیم پرداخت.

لازمه­ ی موفقیت در هر کسب ­وکار داشتن برنامه ­ی مشخص است. بازاریابی هم از این قاعده مستثنی نیست. برای تعریف یک استراتژی بازاریابی قدرتمند باید اصول بازار و بازاریابی را بررسی و تئوری­های مختلف را مطالعه کرد و با توجه به محصول، یک نقشه­ ی عملکردی جامع به دست آورد.

 

منبع                       

    http://tinobusiness.com/4-basic-principles-of-marketing/

ارتباط با ما