مرحله ی ایجاد استراتژی بازاریابی

نویسنده : admin تاریخ انتشار : 1398/05/15 تعداد بازدید : 764

مرحله ی ایجاد استراتژی بازاریابی

در مقالات گذشته اصول بازاریابی و مرحله ی آنالیز برای جمع آوری اطلاعت از بازار و مشتری ها بیان شد. از این اطلاعات برای ایجاد یک برنامه ی استراتژیک قدرتمند استفاده خواهیم کرد. فاز استراتژی بازاریابی شامل قسمت های زیر است:

تقسیم بندی مشتری ها(segmentation)

این کار به ما کمک می کند تا روی مشتری های مرتبط تمرکز کنیم، وقت  و هزینه ای برای باقی گزینه ها صرف نکنیم. این دسته بندی می تواند براساس ویژگی های آماری باشد ( مثل سن و جنسیت و ... ). یا براساس طرز فکر و دیدگاه، امیال و نیازهای روانشناختی (مثل نیاز به پرستیژ، اعتماد به نفس )

 

هدف قرار  دادن مشتری(targeting)

هدف قرار دادن، یعنی محدود کردن مشتری ها به یک گروه مشخص، از اطلاعات تقسیم بندی برای این مرحله استفاده می کنیم. باید بررسی کرد که کدام گروه از مشتریان به لحاظ تقسیم بندی آماری، جغرافیایی و یا رفتاری تمایل بیشتری به خرید محصول دارند. باید تعیین کرد که کدام گروه بزرگ تر است و پیام برند را بهتر دریافت کرده است.

 

ایجاد تصویر برند در ذهن مصرف کننده (positioning)

چه پیامی از سمت ما مشتری را به استفاده از محصول ترغیب می کند؟ این مرحله برای تثبیت موقعیت ما در ذهن خریدار است. باید بتوانیم با بیان یک ادعای خاص و اثبات و پشتیبانی از این ادعا اشتیاق مشتری را برای خرید افزایش دهیم.

 

تعیین هدف

تعیین هدف در درجه ی اول مشخص می کند که برای اجرای مرحله ی تاکتیکال به چه منابعی برای بازاریابی نیاز داریم. میزان منابع با بزرگی هدف رابطه ی مستقیم دارد. تعیین هدف به بررسی کارکرد کمپین تبلیغاتی هم کمک خواهد کرد. هدف بازاریابی می تواند هر فاکتور مرتبطی باشد (مثلا مقدار سود، تعداد محصول فروخته شده و ...) هدف باید واقع گرایانه، قابل دسترسی و اندازه گیری باشد. برای رسیدن به هر هدف باید زمان مشخصی تعیین شود.

مشخص کردن همه ی این موارد چهارچوب استراتژی بازاریابی را شکل خواهد داد. در مقالات بعدی توضیحات تکمیلی در مورد استراتژی بازاریابی بیان خواهد شد.

 

 

منبع 

 آموزش مبانی بازاریابی در کانال یوتیوب بازاریابی 101

https://www.youtube.com/watch?v=A2t-yhFaUC0

ارتباط با ما