مرحله ی آنالیز در برنامه‌ریزی بازاریابی

نویسنده : admin تاریخ انتشار : 1398/05/15 تعداد بازدید : 746

مرحله ی آنالیز در برنامه‌ریزی بازاریابی

شناخت رقیب

بررسی عملکرد رقیب اهمیت زیادی در برنامه­‌ی ما خواهد داشت. باید تعیین کرد که روی کدام رقیب تمرکز کنیم و کدام رقیب را نادیده بگیریم.

 1. رقیب مستقیم: دقیقا محصول ما را تولید می­کند و سود تعریف شده­ ی هردوی ما یکسان است.
 2. رقیب غیرمستقیم: محصولی مشابه ما تولید می­کند اما سود تعریف شده‌­ی آن با ما متفاوت است.
 3. رقیب جایگزین: هم محصول و هم سود متفاوت است، اما مشتری می­‌تواند محصول شرکت رقیب را جایگزین محصول ما کند.

در برنامه­ی بازاریابی باید در یک ماتریس تفاوت­‌ها، شباهت­‌ها و نقاط قوت و ضعف محصولات رقیب را نوشته و با محصول تولیدی خود مقایسه کنیم.

 

آنالیز محصول

برای آنالیز محصول باید همه ی ابعاد آن را بررسی کنیم و جنبه های مختلف آن را با محصول رقیب مقایسه کنیم، برتری ها و نقاط ضعف، تفاوت ها و تشابه ها. با استفاده از آنالیز انجام شده می توان تصمیم گرفت که کدام ویژگی باید ارتقا پیدا کند، در چه زمینه ای دنباله‌روی رقیب باشیم و یا از آن دوری کنیم.

 

آنالیز مشتری

بازاریابی یعنی به‌دست آوردن و حفظ مشتری. بنابراین باید به این سوالات پاسخ داده شود: مشتری کیست؟ کجاست؟ نظر مشتری در مورد محصول چیست؟ چقدر از محصول استفاده میکند؟ تعریف ما مشتری تاثیر زیادی بر آنالیز دارد. مشتری می تواند کسی باشد که سالی یک‌بار از محصول ما استفاده می کند و یا کسی که براساس نگرش و وفاداری اش به برند آن را برای دیگر مصرف کننده ها تبلیغ می کند.

دلایل مختلفی برای خرید از سمت مشتری وجود دارد. ما باید دلایل اصلی را پیدا کنیم. آنالیز قدرتمند مشتری می تواند منجر به یک استراتژی بازاریابی قدرتمند شود. بازاریاب خوب نیازهای مشتری را بهتر از خودش می شناسد.

 

آنالیز فرایند خرید

 • مدت زمان فرایند خرید می تواند متفاوت باشد. مثلا فرایند خرید آب چند دقیقه و فرایند خرید خانه می تواند تا چند ماه طول بکشد.
 • محرک شروع خرید می تواند درونی یا بیرونی باشد. محرک خرید آب درونی و نیاز خود مشتری است. اما ممکن است محرک شروع خرید یک تبلیغ تلوزیونی باشد.
 • شروع فرایند خرید نیازمند انجام مرحله ی آنالیز مشتری و تشخیص نیاز اصلی است.
 • بعد از ایجاد شدن حس نیاز، مشتری به دنبال جمع آوری اطلاعات خواهد رفت تا نیاز را رفع کند، به تبلیغات مراجعه می کند، از متخصصین و سایر مصرف کننده ها سوال می پرسد. این مرحله برای ما به عنوان بازاریاب مهم است. مشتری در این مرحله دو سوال مطرح می کند: چه جنبه هایی از نیاز مهم هستند؟ و چه محصولی این جنبه ها را براورده می کند؟
 • بعد از انتخاب برند، وارد مرحله‌ی پرداخت می شود. این مرحله نیز می تواند از چند دقیقه تا چند ماه طول بکشد.
 • مرحله‌ی پرداخت مرحله‌ی آخر نیست. بعد از استفاده از محصول شروع به مقایسه با با بقیه‌ی محصولات می‌کند. نظراتش را در شبکه های اجتماعی بیان می کند. این مساله می تواند خیلی مفید و یا خیلی زیان‌بار باشد.

 

آنالیز بازار

بعد از تحلیل بازار میتوان مشتری ها رو به 4 دسته تقسیم بندی کرد:

 • خریداری که در حال حاضر از محصولات ما استفاده می کند، و هرگز از محصول شرکت رقیب  استفاده نمی کند.
 • خریداری که هم زمان از محصول ما و رقیب استفاده می کند. (گاهی مشتری در بعضی جنبه ها به دنبال گزینه های بیشتر است، مثل خرید لباس)
 • مشتری ای که محصول تولیدی ما را از هیچ تولید کننده ای خریداری نمیکند. به آنها مشتری بدون دسته بندی گفته میشود، مشتری بالقوه هستند و جذب آنها باعث سوددهی بالایی می شود.

قبل از شروع به کار باید تصمیم گرفت که می خواهیم کدام ویژگی محصول در مقایسه با محصول رقیب قرار بگیرد، قصد سرمایه‌گذاری روی کدام مشتری را داریم و برنامه ی ما برای تشویق مصرف کننده به خرید چیست؟ 

 

منبع: آموزش مبانی بازاریابی در کانال یوتیوب بازاریابی 101

https://www.youtube.com/watch?v=A2t-yhFaUC0

 

ارتباط با ما